رئیس جمهوری قرقیزستان استعفا کرد

به گزارش وبلاگ اسبیکو، رئیس جمهوری قرقیزستان امروز (پنجشنبه) در پی ناآرامی های پس از انتخابات پارلمانی یکشنبه هفته گذشته از مقام خود کناره گیری کرد.

رئیس جمهوری قرقیزستان استعفا کرد

به گزارش ایرنا از پایگاه خبری کی جی 24، سورونبای جینبکوف در بیانیه ای با اشاره به ادامه تنش های سیاسی در قرقیزستان تاکید کرد که حفظ تمامیت کشور و اتحاد مردم و آرامش جامعه برای او بالاترین اولویت است. وی همچنین از طرف های منازعه سیاسی خواست که به اقدامات تحریک آمیز پایان بدهند.

رئیس جمهوری قرقیزستان روز جمعه گذشته با اعلام وضع اضطراری در شهر بیشکک پایتخت این کشور، از ارتش خواسته بودتا به ناآرامی های انتخاباتی ودرگیری خیابانی هواداران احزاب سیاسی پایان دهد.

ناآرامی های قرقیزستان پس از برگزاری انتخابات مجلسی روز یکشنبه 13 مهرماه آغاز شد. بر اساس نتایج اعلام شده، چهار حزب به مجلس راه یافته و 12 حزب دیگر حد نصاب 7 درصد آرا برای ورود به این مجلس 120 نفری این کشور را کسب نکرده بودند. کمیسیون انتخابات قرقیزستان روز سه شنبه 15 مهرماه در پی تظاهرات و ناآرامی ها نتیجه انتخابات مجلسی را باطل کرد.

در ناآرامی های شب پس از انتخابات در بیشکک که بنا به گزارش ها یک کشته و 590 زخمی برجا گذاشته است، معترضان وارد ساختمان مجلس و برخی مراکز دولتی شدند و المازبیگ اتامبایف رییس جمهوری پیشین را که به اتهام فساد در زندان بود، آزاد کردند هر چند او روز شنبه این هفته مجددا بازداشت و روانه زندان شد.

معترضان با یورش به مجلس و ساختمان های دولتی خواستار ابطال انتخابات و برگزاری انتخابات مجدد و همچنین کناره گیری سورنبای جینبکوف، رئیس جمهوری شده بودند. آن ها می گویند در انتخابات تقلب شده است.

منبع: فرارو

به "رئیس جمهوری قرقیزستان استعفا کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رئیس جمهوری قرقیزستان استعفا کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید