اینجا از آسمان تیتانیوم می بارد!

به گزارش وبلاگ اسبیکو، محققان علوم فضایی یک سیاره فراخورشیدی (خارج از منظومه شمسی) بسیار داغ با ابر های فلزی را کشف نموده اند که تیتانیوم از آن ها می بارد.

اینجا از آسمان تیتانیوم می بارد!

به گزارش ایرنا، دانشمندان روز دوشنبه از کشف یک دنیا داغ و سوزان با دمایی در حد 2 هزار درجه سانتی گراد خبر دادند؛ جایی که سیلیکات ها و فلزات شیشه مانند می جوشند و از بخارات آن ها ابر های فلزی تشکیل می گردد. این دنیای عجیب و غریب که LTT 9779 b نام گذاری شده، روشن ترین سیاره ای است که تا به امروز در خارج از منظومه خورشیدی کشف شده است و محققان آن را سیاره ای که نباید وجود داشته باشد توصیف نموده اند!

این سیاره به مقدار نپتون است و به ستاره مرکزی منظومه خود بسیار نزدیک است بطوری که هر 19 ساعت یک بار به دور ستاره می چرخد و به بیان دیگر هر سال آن تنها 19 ساعت است. سمتی از سیاره که رو به روی ستاره آن واقع شده است، دمایی در حد 2 هزار درجه سانتی گراد دارد.

این سیاره که حدود 260 سال نوری با زمین فاصله دارد در ابتدا در سال 2020 به وسیله سازمان ناسا کشف شده بود، اما یافته های تازه درباره آن با مطالعات بعدی با استفاده از تلسکوپ فضایی چیوپس رصدگر سیارات فراخورشیدی سازمان فضایی اروپا تعیین شده است.

محققان می گویند که این سیاره به دلیل بازتاب دهندگی بالای آن از ابتدا هم یک معما بوده است. بسیاری از سیارات و قمر ها بازتاب دهندگی پایینی دارند، زیرا نور را جذب می نمایند. استثنا ها در این زمینه شامل دنیا های یخی مانند قمر اروپا سیاره مشتری یا دنیا های ابری مانند زهره (ونوس) هستند.

هر چند سیاره LTT 9779 b نور را مانند آینه بازتاب می دهد، محققان می گویند که به نظر می رسید این سیاره داغ تر از آن است که بتواند ابر داشته باشد حتی اگر ابر ها از فلز و شیشه باشند. اما تعیین شد که اتمسفر این سیاره چنان مملو و اشباع شده از فلزات و بخار های سیلیکات است که قطراتی شکل می گیرد و قطرات باران تشکیل شده از تیتانیوم می بارند.

یک معمای دیگر این بود که سیاراتی با مقدار LTT 9779 b که اتمسفر دارند، نباید در چنین فاصله نزدیکی به خورشید خود وجود داشته باشند چرا که لایه خارجی (آن سیاره) به سادگی می سوزد و از بین می رود. ویوین پارمنتیر از محققان دست اندر کار این تحقیق می گوید: این سیاره ای است که نباید وجود داشته باشد. ما انتظار داریم که اتمسفر چنین سیاراتی به وسیله خورشید آن ها منفجر گردد و از میان برود و تنها سنگ و صخره بر جا بماند.

پاسخ این معما تا حدی در بازتاب دهندگی بالای این سیاره نهفته است و منجر به وجود سیاره ای شده است که دانشمندان آن را صحرای نپتون داغ نامیده اند. سرجیو هویر از دیگر محققان می گوید: ابر های موجود نور خورشیدی را بازتاب می دهند و مانع از داغ شدن بیش از حد و تبخیر سیاره می شوند.

از سوی دیگر فلزی بودن بالای جنس این سیاره و اتمسفر آن موجب سنگینی آن شده که منفجر شدن و از بین رفتن آن دشوارتر می گردد. این محققان امیدوارند با داده های تازه از تلسکوپ های هابل و جیمز وب به تصویر کامل تری از این دنیای عجیب برسند.

منبع: فرارو

به "اینجا از آسمان تیتانیوم می بارد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اینجا از آسمان تیتانیوم می بارد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید