احتمال انتقال کرونا از افراد بی علامت، شایع تر از حد تصور

به گزارش وبلاگ اسبیکو، محققان موسسه ملی تحقیقات سلامت و دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران اعلام کردند: احتمال انتقال کوویدـ19 از فرد بدون علامت وجود دارد و به نظر می رسد انتشار از طریق موارد بدون علامت شایع تر از آن چیزی است که پیش تر تصور می شد.

احتمال انتقال کرونا از افراد بی علامت، شایع تر از حد تصور

به گزارش وبلاگ اسبیکو به نقل از ایسنا، ویروس کرونا می تواند طیف وسیعی از علائم بالینی را ایجاد کند. ممکن است در برخی از افراد آلوده هرگز علائمی ایجاد نکند. این امکان وجود دارد که بخش زیادی از افراد مبتلا به کوویدـ19 باشند و به دلیل عدم بروز علائم، شناسایی نشوند. با این وجود گزارش هایی از فقدان حس بویایی در برخی افراد بدون علامت وجود دارد.

محققان موسسه ملی تحقیقات سلامت و دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران با بررسی شواهد موجود به این سوال پاسخ داده اند که آیا احتمال انتقال این ویروس از فرد بدون علامت وجود دارد؟

بنا به اعلام این محققان، تحقیقات اولیه نشان می دهد ممکن است 50-40 درصد موارد مبتلا به کوویدـ19 و حتی بیشتر تا مدت زمان طولانی بدون علامت یا با علائم خفیف باشند. محققان می گویند با توجه به سرعت انتشار ویروس به نظر می رسد افرادی که بدون علامت هستند یا علامت خفیف دارند در انتشار ویروس نقش مهمی داشته باشند. به نظر می رسد انتشار از طریق موارد بدون علامت شایع تر از آن چیزی است که پیش تر تصور می شد.

نتایج یک گزارش از چین نشان می دهد از یک گروه 78 نفری که همگی تست کوویدـ19 آن ها مثبت بود، 42 درصد بدون علامت بودند. از آنجایی که ویروس در بینی و دهان افراد مبتلای بدون علامت وجود دارد، وقتی افراد سرفه یا عطسه یا صحبت می کنند، قطرات بزاق و مخاط را در هوا انتشار می دهند. این قطرات احتمالاً باعث انتقال ویروس از افراد بدون علامت به سایرین می شود.

در مطالعه دیگری که در مورد شیوع این بیماری در چین انجام شده است، معین شد که افراد بدون علائم ویروس را به آسانی به سایر افراد انتقال می دهند. شواهد نشان می دهد انتقال از افراد بدون علامت در گسترش سریع ویروس کرونا در سراسر جهان نقش مهمی دارد.

بنابراین افراد بدون علامت نگرانی بزرگی ایجاد می کنند؛ چراکه کنترل بیماری را (که به شناسایی موارد علامت دار تکیه دارند) تضعیف می کنند. تحقیقات بیشتری برای معین پتانسیل و نحوه انتقال ویروس از بیماران بدون علامت مورد نیاز است.

از طرفی برخی پژوهشگران معتقدند درست است که افراد بدون علامت هم ممکن است بیماری را منتقل کنند، ولی به نظر می رسد احتمال سرایت از افراد ناقل بدون علامت نسبت به افراد علامت دار مبتلا کمتر است، ولی در مورد این ادعا که افراد بدون علامت به هیچ وجه بیماری را منتقل نمی کنند هنوز نمی توان با دقت و قاطعیت اظهارنظر کرد.

درحال حاضر بی خطرترین و درست ترین فرض آن است که همه افراد مبتلا به کوویدـ19 می توانند بیماری را منتقل کنند ولی افراد ناقل بدون علامت احتمالا خطر انتقالشان کمتر است. برای پاسخ قطعی به این فرضیه تحقیقات بیشتری در مورد الگوهای انتقال از موارد بدون علامت مورد نیاز است.

بنابراین از آنجا که این بیماری ممکن است از افراد بدون علامت هم منتقل شود، بهترین روش پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا استفاده از ماسک و حفظ فاصله فیزیکی حداقل دو متر با دیگران است.

  • احتمال بروز موج سوم کرونا | میزان انتقال ویروس از افراد بدون علامت | ماندگاری لاشه ویروس در بدن فرد مبتلا تا 6 هفته
منبع: همشهری آنلاین

به "احتمال انتقال کرونا از افراد بی علامت، شایع تر از حد تصور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احتمال انتقال کرونا از افراد بی علامت، شایع تر از حد تصور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید