آنچه زنان باید در خصوص فیبروم های رحمی بدانند

به گزارش وبلاگ اسبیکو، استاد گروه زنان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه میوم ها تومور هایی خوش خیم و اغلب بدون علامت هستند، گفت: بعضی میوم ها از جمله میوم های زیرمخاط رحم ممکن است سبب کاهش میزان باروری شوند و برداشتن آن ها سبب افزایش میزان باروری می گردد.

آنچه زنان باید در خصوص فیبروم های رحمی بدانند

به گزارش گروه اجتماعی وبلاگ اسبیکو، به نقل از دبیرخانه سومین کنگره بین المللی چالش های بالینی در مامایی، زنان و نازایی، دکتر مینو یغمایی، استاد گروه زنان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در آستانه برگزاری سومین کنگره بین المللی چالش های بالینی در مامایی، زنان و نازایی درباره موضوع فیبروم رحمی گفت: میوم یا فیبروم رحمی توموری خوش خیم است که در تعداد زیادی از خانم های در سنین باروری وجود دارد.

وی اضافه کرد: میوم ها تومور هایی خوش خیم و اغلب بدون علامت هستند. اما در صورت وجود علائم شامل خون ریزی غیر طبیعی رحمی مانند افزایش حجم خون قاعدگی، درد لگنی، و علایم ادراری مانند احساس تکرر و فوریت در دفع ادرار است.

استاد گروه زنان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: بعضی میوم ها از جمله میوم های زیرمخاط رحم ممکن است سبب کاهش میزان باروری شوند و برداشتن آن ها سبب افزایش میزان باروری می گردد. همچنین میوم رحمی را می توان با معاینه و استفاده از روش های تصویربرداری تشخیص داد.

به گفته دکتر یغمایی سونوگرافی در دسترس ترین و کم هزینه ترین روش تصویربرداری برای افتراق دادن میوم ها از سایر توده های لگنی است.

وی بیان داشت: باید توجه داشت که بسیاری از فیبروم ها به علت عدم وجود علامت احتیاج به درمان ندارند. در صورت وجود علامت، بسته به نوع و شدت علایم، سن و شرایط باروری بیمار، تعداد و محل و اندازه میوم ها درمان متفاوت است و طیف گسترده ای از درمان های انتظاری، دارویی و جراحی را شامل می گردد.

استاد گروه زنان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اعلام کرد: رشد سریع میوم نشان دهنده بدخیمی نیست. سارکوم ها که بدخیم هستند نادر بوده و اغلب در زنان یائسه با درد و خونریزی احتمال دارد.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "آنچه زنان باید در خصوص فیبروم های رحمی بدانند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آنچه زنان باید در خصوص فیبروم های رحمی بدانند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید